Na co zwrócić uwagę, kupując używany samochód (aspekty techniczne)

Szukając używanego auta przy odrobinie wiedzy, czujności i szczęścia, można nabyć całkiem niezły pojazd już za kilka – kilkanaście tysięcy. Jednak aby nie dać się zwieść zapewnieniom sprzedawcy o idealnym stanie samochodu, warto przed ostatecznym dopięciem transakcji sprawdzić co się da na własną rękę, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek po zakupie.

Pierwszą rzeczą jaką ocenić gołym okiem może nawet laik jest stan blacharki. Widoczne ogniska rdzy są sygnałem, że z karoserią dzieje się coś niedobrego. Obecność rdzy należy również zweryfikować na podwoziu, do czego niezbędny jest już kanał lub podnośnik. Należy zwrócić uwagę na wszelkie ubytki lakieru, a grubość jego warstwy za pomocą specjalnego urządzenia można sprawdzić w stacji diagnostycznej lub w warsztacie. Grubsza od przeciętnej warstwa lakieru świadczy o uszkodzeniu, które musiałoby być na nowo nim pokryte, a to z kolei pozwala zweryfikować informacje sprzedawcy odnośnie historii wypadkowej danego auta.

mercedes

Kolejną rzeczą, której nie można pominąć jest sprawdzenie samochodu pod kątem technicznym. Jeśli nie jesteśmy fachowcami w tej dziedzinie, warto zlecić to profesjonalnemu mechanikowi, którego samodzielnie wybierzemy. Jeśli sprzedawca szuka wymówek i próbuje nas od tego odwieść, albo chce zaprowadzić nas do mechanika wybranego przez siebie, należy podziękować za spotkanie i oddalić się jak najprędzej.

Jeśli auto pomyślnie przeszło dwie pierwsze próby, należy sprawdzić działanie pozostałych elementów i systemów włączając wszystko po kolei. Od świateł, przez radio, klimatyzację, komputer, nawigację i pozostałe wyposażenie.

Po sprawdzeniu auta pod kątem technicznym i wizualnym należy jeszcze zwrócić uwagę na kilka kwestii, które później będą miały znaczenie przy eksploatacji i jej kosztach. Należy przy tym uwzględniać jakie wymagania mamy w stosunku do samochodu, czy ma to być auto rodzinne, na długie wycieczki czy raczej do jazdy po mieście z naciskiem na ekonomię użytkowania. W pierwszej kolejności należy więc zwrócić uwagę na moc i pojemność silnika, od czego będzie zależała siła samochodu podczas prowadzenia, a także wysokość spalania. Nie bez znacznie jest przy tym rodzaj paliwa napędowego, którego poszczególne rodzaje różnią się ceną, ale i kosztem utrzymania instalacji w prawidłowym stanie. Kolejną sprawą jest przebieg, czyli ilość przejechanych kilometrów. Im większa, tym auto bardziej wyeksploatowane, co może być przyczyną niższej ceny, więc na ten aspekt należy zwrócić szczególną uwagę. Wiele elementów w pojeździe wymaga wymiany po przejechaniu określonej liczny kilometrów, może się więc zdarzyć, że zaraz po zakupie spadnie na nas ten ciężar, bo okaże się, że przebieg doszedł do tego granicznego punktu. Należy jednak spytać sprzedawcę co było w aucie wymieniane i na jakim poziome przebiegu, być może auto jest zadbane a właściciel przywiązywał do tego szczególną uwagę.

Na koniec warto ustalić ze sprzedawcą jakie części/płyny były wymieniane, czy naprawiane, ewentualnie poprosić o paragony lub faktury dokumentujące remonty, ponieważ na niektóre z części może jeszcze obowiązywać gwarancja.