Jak przygotować samochód do sprzedaży

Sprzedaż auta, wbrew pozorom, może okazać się nie lada wyzwaniem, ponieważ na rynku roi się od ogłoszeń. Należy więc dołożyć wszelkiej staranności, aby to nasza oferta była najatrakcyjniejsza, a przynajmniej wyróżniała się w tym tłumie.

Przede wszystkim trzeba zadbać o stronę wizualną sprzedawanego pojazdu. Mycie, woskowanie, odkurzanie, to absolutne minimum. Warto przy tej okazji zamaskować niewielkie rysy na lakierze (służą do tego specjalne flamastry), a tapicerkę wyprać, ewentualnie solidnie odświeżyć. Jeśli samochód był użytkowany przez palacza należy poddać go specjalnemu zabiegowi czyszczącemu, który spowoduje pozbycie się nieprzyjemnego zapachu papierosów z wnętrza, co z pewnością od razu odrzuciłoby potencjalnego kupca. Elementy plastikowe i skórzane można przy tym wyczyścić i zaimpregnować specjalnie do tego przeznaczonymi środkami, które nadadzą im świeży wygląd, ale i rozniosą po aucie przyjemny zapach czystości. Wszystkie te zabiegi można wykonać samemu niewielkim kosztem, jednak zajmą one sporo czasu. Jeśli nie mamy go w nadmiarze, takie kompleksowe czyszczenie można zlecić wyspecjalizowanej firmie, która dodatkowo pokryje karoserię warstwą ochronnego wosku.

audi

Najatrakcyjniejsze auto to takie, które nadaje się od razu do jazdy i nie wymaga wkładu finansowego od kupującego. Jednakże wśród nich są i takie osoby, które są gotowe zapłacić za auto mniej, a napraw dokonać we własnym zakresie. W związku z tym to do sprzedającego należy decyzja, czy wymieni uszkodzone elementy i będzie mógł liczyć na wyższą cenę, czy też zostawi samochód w stanie „do naprawy” lub „do wymiany”, a cenę proporcjonalnie obniży. Nie należy przy tym ukrywać żadnych mankamentów samochodu i otwarcie mówić o tym, co wymaga naprawy czy remontu. Z jednej strony wadliwe części mogą wpływać na zmniejszone bezpieczeństwo jazdy, z drugiej ze względu na zwykłą ludzką uczciwość, a z trzeciej należy pamiętać, że sprzedawca ponosi odpowiedzialność względem kupującego za wady samochodu ujawnione po zakupie, nawet jeśli o nich nie wiedział. Jeśli zaś celowo je ukrył, konsekwencje mogą być jeszcze dotkliwsze.

Kolejnym krokiem jest przygotowanie wszystkich dokumentów – karty pojazdu, książki serwisowej, umowy kupna, ewentualnej gwarancji, paragonów lub faktur za wymienione części (opcjonalnie), dowodu rejestracyjnego itp. Ważne również, aby przygotować solidną umowę sprzedaży. Taka powinna czynić zadość narzuconym przez przepisy prawne wymogom i zawierać wszystkie wymagane tymi przepisami elementy, ale także odpowiednio zabezpieczać interesy stron. Jeśli auto jest współwłasnością kilku osób, przy sprzedaży niezbędna będzie ich obecność i podpisanie umowy przez wszystkich współwłaścicieli, chyba, że wyznaczą w tym celu pełnomocnika. Wtedy konieczne będzie posiadanie odpowiedniego upoważnienia, które powinno stanowić załącznik do umowy.

Ostatnim, ale najważniejszym etapem, jest przygotowanie ogłoszenia sprzedaży. Powinno ono zawierać co najmniej kilka zdjęć ujmujących auto wewnątrz, z zewnątrz, pod maską, a także zdjęcia ewentualnych uszkodzeń. Ponadto należy w nim umieścić dokładny opis samochodu, z uwzględnieniem mocy silnika, przebiegu, rodzaju paliwa, a także jak najwięcej szczegółów technicznych, łącznie z wymienieniem ewentualnych uszkodzeń czy części do wymiany.