Co to jest autodetailing

Autodetailing to zoptymalizowany proces kompleksowego czyszczenia, renowacji i konserwacji samochodu lub innego pojazdu i jego elementów. Zabiegi te wykonuje się zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz auta, co ma podnieść jego walory estetyczne i praktyczne poszczególnych elementów, poprzez przedłużenie ich trwałości. Jednocześnie dzięki takim zabiegom zwiększa się wartość rynkowa pojazdu.

Celem tych procesów jest doprowadzenie auta do lepszego stanu wizualnego zarówno od strony zewnętrznej jak i wewnętrznej, a do przeprowadzenia tych zabiegów kwalifikują się zarówno samochody używane jak i nowe. Dzięki nim każdy pojazd może zostać zindywidualizowany, toteż zabiegi autodetailing można stosować także w autach prosto z salonu. W takich samochodach niejednokrotnie istnieje potrzeba usunięcia mikropęknięć lakieru powstałych podczas transportu. Konserwacji poddaje się także elementy plastikowe i gumowe. W starszych autach wykonuje się dodatkowo  czyszczenie nadkoli, wnęk komór silnika, bagażnika, czy szyberdachu.

merc

Wszystkie te procesy nie są tożsame  z zbiegami czyszczenia tapicerki i polerowania lakieru, jednakże bywa to często używane jako chwyt marketingowy stosowany przez myjnie i zakłady lakiernicze. Proces renowacji w ramach autodetailingu jest przede wszystkim bardziej złożony i długotrwały, może trwać do 4 dni. Wynika to przede wszystkim z dużej dbałości o szczegóły.
Przygotowanie auta rozpoczyna się od dokładnego umycia przy użyciu myjki ciśnieniowej i specjalnej szczotki, oczyszczenia powierzchni lakieru z nalotów i zabrudzeń. Później, aby przywrócić lakierowi błysk, smaruje się go specjalną glinką, która wyciąga w porów lakieru brud niewidoczny gołym okiem i usuwa go z głębszych warstw lakieru. Proces ten jest najważniejszym etapem przywracania lakierowi świetności. Na tak przygotowanej powierzchni dokonuje się oględzin, podczas których sprawdza się powłokę i grubość lakieru, uzupełnia ewentualne ubytki i odpryski. Kiedy jego stan jest już znany, dokuje się korekty. Jest to proces czasochłonny i wymagający dużej wprawy i doświadczenia, w trakcie którego używa się kilku rodzajów past o różnych właściwościach ściernych oraz palet polerskich. Korekcie poza lakierem mogą zostać poddane reflektory i lampy, w tym również plastikowe. Kolejnym procesem jest odpowiednie zabezpieczenie powierzchni za pomocą jednego z wielu dostępnych na rynku środków. Po zakończeniu etapu odświeżania lakieru, procesowi autodetailingu poddaje się kolejne elementy, tj. listy, uszczelki, elementy chromowane, felgi.

Ostatnim etapem jest wnętrze. Dokonuje się tego poprzez dokładne oczyszczenie, a następnie zabezpieczenie środkami, które nie są dostępne w zwykłym sklepie motoryzacyjnym.
Autodetailing jest więc zbiorem zabiegów, które mogą nadać autu zupełnie nowy wygląd, a dodatkowo zabezpieczają jego poszczególne elementy.